Katar i problemy z zatokami- naturalne sposoby leczenia


Katar i zatkany nos potrafi być bardzo uciążliwy, nie czujemy zapachów i smaku, mamy problem ze spaniem. 

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kataru: infekcyjny, alergiczny i naczynioruchowy.
Katar infekcyjny, który towarzyszy między innymi przeziębieniu jest spowodowany przez wirusy i bakterie. Najczęściej pojawia się od jesieni do wiosny.
Katar alergiczny jak sama nazwa wskazuje dotyka ludzi, którzy mają różnego rodzaju uczulenia np. kurz czy sierść zwierząt.
Katar naczynioruchowy pojawia się u niektórych osób podczas zmiany pozycji ciała lub zmiany temperatury.

Mamy obecnie w aptekach wiele różnych preparatów do wyboru, od sprayów do nosa po tabletki. W domowych warunkach sami możemy również sobie pomóc, przy użyciu np. olejków eterycznych.

Gorąca herbata z sokiem malinowym dobrze nas rozgrzeje i wspomoże przy usuwaniu wydzieliny z nosa, a witamina C zawarta w owocach to silne wsparcie dla odporności.

Przed snem dobrze jest klatkę piersiową oraz stopy nasmarować maścią rozgrzewającą lub roztworem z ziół na bazie alkoholu. Ułatwi to nam oddychanie i poprawi jakość snu.

Nawilżanie nosa poprzez stosowanie inhalacji czy to z soli fizjologicznej czy z dodatkiem olejów eterycznych ułatwi usuwanie wydzieliny z nosa i będzie nam się lepiej oddychać.

Inhalacje możemy wykonać za pomocą inhalatora lub jeśli nie mamy takiego urządzenia możemy do miski wlać gorącej wody i dodać olejku eukaliptusowego lub ziół np. mięty. Nachylamy się nad miską i przykrywany ręcznikiem, oddychamy tak przez około 15 minut.

Inhalacji nie należy wykonywać w trakcie wysokiej gorączki, ataku astmy czy problemach z krążeniem oraz jeśli mamy zapalenie krtani, gardła czy nosa.

Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie naszych mieszkań, możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Podczas przeziębień nie możemy zapominać o piciu, najlepiej duże ilości zwykłej wody mineralnej, niegazowanej.

Komentarze

Popularne posty